podręczniki, podręczniki serie

Dobry podręcznik do religii

 Na rynku istnieje wiele różnych podręczników do nauki religii na różnych poziomach. Katecheci wybierają zazwyczaj takie podręczniki, które odpowiadają ich tokowi nauczania (oczywiście wszystko w ramach programu). Niektórzy wręcz rezygnują z konkretnego podręcznika, nauczając według własnych notatek. Katecheta powinien jednak wybrać podręcznik dla swoich uczniów, a podręcznik ten powinien być dobry. Nauka religii wbrew pozorom jest skomplikowana i stosunkowo łatwo jest coś zrozumieć źle. W umysłach dzieci często pojawiają się własne wizje świata. Jeżeli informacje będą przekazywane w sposób niekonkretny, mogą one opacznie zrozumieć poszczególne prawdy wiary. Zwłaszcza jest to ryzykowne na wczesnych etapach nauki, ponieważ trudno później takie wyobrażenia skorygować. Katecheta musi więc odpowiedzialnie podejść do procesu nauczania. Dobry podręcznik będzie tutaj nieocenioną pomocą.

Dobrze przygotowane treści

Oczywiście dobry podręcznik do nauki religii musi posiadać wszystkie podstawowe informacje. Nie trudno o taki podręcznik, jednak to nie wszystko. Informacje te muszą być przedstawione w sposób odpowiedni. Podręcznik nie może jedynie ograniczać się do podawania tekstów źródłowych i opatrywania ich w komentarze. Taki wykład tekstów natchnionych czy ojców kościoła sprawia, że przekaz jest niezrozumiały. Autorzy podręcznika muszą uchwycić najważniejsze informacje i przełożyć je na język odpowiedni dla dzieci. Nie można jednak infantylizować przekazywanego tekstu. To sprawia, że skonstruowanie dobrego podręcznika jest bardzo trudne. Na szczęście wydawnictwo Jedność ma w swojej ofercie podręczniki, które warte są polecenia. Katecheci chętnie z nich korzystają z uwagi na to, że uczniowie mogą z nimi pracować w domu w łatwy sposób. Przedstawienie materiału jest bardzo dobre i daje katechecie szansę na przeprowadzenie bardzo ciekawych ćwiczeń. W połączeniu z zaangażowaniem uczniów może dać to doskonałe wyniki dydaktyczne. 

Odpowiedzialna wiara

Bez wątpienia, by przeżywać wiarę w sposób odpowiedzialny należy posiąść pewne informacje. Nie jest to jednak wszystko- trzeba ją także praktykować. Wydawnictwo jedność podręczniki do religii wydaje w taki sposób, by i tę sferę duchowości rozwijały u uczniów. Zachęcają one do modlitwy i innych praktyk religijnych, tłumacząc przy tym ich sens i istotę. Dzięki temu dziecko chętniej będzie je podejmowało. Wszelkie niezrozumienia można konsultować z katechetą. Mało który podręcznik daje tak mocne podstawy do praktykowania wiary i uczestnictwa w życiu Kościoła z pełną świadomością. Praktycznie na każdym etapie nauczania realizowana jest przez to misja wydawnictwa.